Ako si užiť zimné obdobie s deťmi

zima-s-detmi

Mnoho matiek zažíva obavy z toho, či správne obliekajú svoje deti počas chladných zimných dní. Často taktieť nevedia vymyslieť program na vonkajšie aktivity pre celú rodinu. V tomto článku sa nájde niekoľko rád, ako sa popasovať nielen s teplým oblečením pre deti, ale aj s každodennými aktivitami vonku v chladných dňoch.

Čo deťom v zime obliecť

Vrstvenie je základ. Udržuje teplo a sucho. Akonáhle je malému dieťatku príliš teplo, stačí vyzliecť jednu vrstvu. To, či je dieťatku veľmi teplo sa zistí priložením ruky na jeho zátilok. Ak je spotený, dieťatku je veľmi teplo.

Niekto dodržiava pravidlo, že deti oblieka vždy o jednu vrstvu viac, než má na sebe dospelý. Prihliadame však hlavne na vek dieťatka a jeho schopnosť pohybu. Dobrou voľbou je aj termo, napríklad v Abraka store.

Počas cesty autom v detskej autosedačke je na nezaplatenie práve spomínané vrstvenie. Dieťatko sa totiž nebude cítiť komfortne, ak bude pripútané cez hrubý overal, pod ktorým má ešte teplý sveter a body. V aute je preto vhodnejšie deťom obliecť pohodlnejšie a vzdušnejšie oblečenie, na ktoré im po vystúpením z auta obliecť zimnú bundu, čiapku a rukavice.

V pravom zimnom počasí je základ, aby sa sneh nedostal všade. Dieťa sa tak môže rýchlo ochladiť. Tento stav je nebezpečný; môže zapríčiť až hypotermiu (zimomravosť). Preto je vhodné používať outdoorové oblečenie, zimné overaly, podšité čiapky, šály alebo tunely a nepremokavé rukavice. Proti snehu v topánkach sa osvedčili aj štucne alebo otepľovačky s gumičkami na spodu. Ak chcete vyriešiť celú zimnú výbavu na jednom mieste, skúste obchod Coccodrillo.

Tipy na zimné obliekanie

Tu je pár tipov navyše k obliekaniu dieťaťa počas zimného obdobia:

  1. Vrstviť oblečenie, aby bolo dieťaťu teplo. Je vhodné začať ľahkou základnou vrstvou, napríklad tričkom s dlhým rukávom alebo tričkom, potom pridať sveter alebo flísový top a na záver nepremokavý kabát alebo bundu.
  2. Vybrať si veci z prírodných tkanín, ako je vlna alebo bavlna na dosiahnutie maximálneho tepla a priedušnosti.
  3. Zvážiť kúpu jednodielnej snehovej kombinézy, aby bolo dieťaťu teplo od hlavy až po päty.
  4. Investovať do kvalitných nepremokavých topánok alebo obuvi, aby sa zaistilo, že nohy dieťaťa zostanú v suchu. Dobrá voľba sú Adidas Terrex.
  5. Uistiť sa, že dieťa nosí čiapku, rukavice a šál, aby si chránilo hlavu, ruky a krk pred chladom.
  6. Vyhnúť sa sa objemnému oblečeniu, ktoré by mohlo obmedzovať pohyb a sťažovať hru vonku.
  7. Hľadať oblečenie s reflexnými pásikmi alebo jasnými farbami, ktoré pomôžu dieťaťu byť viditeľné pri slabom osvetlení.

Toto je len niekoľko tipov, ako udržať deti v teple aj počas tej najtuhšej zimy. Netreba však zabúdať ani na seba. Zadovážte si tiež kvalitné spodné aj vrchné odevy – napríklad Northfinder bundy alebo v štýlovejšom prevedení Marikoo zimné bundy, merino oblečenie či hrejivé dámske snehule.

Zima je tu pre deti

Zima môže byť pre deti skvelým obdobím na zábavu a objavovanie svojej kreativity. Aj keď je chladnejšie a tmavšie, stále existuje veľa aktivít, ktoré môžu deti v zime robiť. Tu sú niektoré z najlepších aktivít, ktoré môžu deti túto zimu vyskúšať:

  1. Korčuľovanie na ľade: Korčuľovanie je skvelý spôsob, ako môžu deti zostať aktívne počas zimných mesiacov. Môžu sa vyšantiť na miestnom klzisku alebo sa zabaviť na dvore či zamrznutom rybníku.
  2. Stavanie snehuliakov: Stavanie snehuliaka je klasická zimná tradícia, ktorá môže byť zábavná pre všetky vekové kategórie. Zhromaždiť trochu snehu, dekorácie a niekoľko priateľov, ktorí pomôžu deťom postaviť vaše majstrovské dielo. Takto je zábava na celé popoludnie zaručená.
  3. Sánkovanie: V zimných mesiacoch je sánkovanie skvelým spôsobom, ako sa deti môžu zabaviť na čerstvom vzduchu. Dobrou lokalitou môže byť napríkad kopec v okolí alebo vybrať sa na sánkovačku do blízkeho okolia.
  4. Boj so snehovými guľami: Snehová guľovačka je klasická zimná aktivita, ktorú deti milujú.
  5. Stavanie snehovej pevnosti: Stavanie snehovej pevnosti je skvelá aktivita pre deti počas zimy. Môžu využiť svoju fantáziu a vytvoriť si vlastnú pevnosť.
  6. Výroba horúcej čokolády: Horúca čokoláda je skvelou zimnou pochúťkou pre deti. Deti si aj sami zvládnu vyrobiť si vlastnú horúcu čokoládu a užijú si pritom experimentovanie s rôznymi príchuťami a polevami.
  7. Hry v interiéri: Vyzerá to, že si deti môžu zahrať rôzne hry, ktoré sa im páčia. Ak je počasie príliš chladné na aktivity vonku, deti potešia aj nejaké hry v interiéri. Hry ako stolové hry, videohry a puzzle sú pre deti túto zimu skvelé.

Bez ohľadu na aktivity je potrebné sa uistiť, že deti zostanú v bezpečí a budú sa baviť!

Zimné aktivity

Deti zbožňujú tradičné stavanie snehuliaka, guľovačku, sánkovanie, hokej, korčuľovanie, lyžovanie, stavanie iglu, ale nevadia im ani prechádzky v snehu.

Hlavne menšie deti obľubujú hľadanie zamrznutých mlák a praskanie ľadu. Schovávačka v snehu má tiež svoje čaro, hľadanie uľahčujú stopy. Pri prechádzke v lese deti zasa nesmierne baví rozoznávať stopy zvieratiek, ktoré tadiaľ prechádzali pred nimi.

Skvelou zábavou je tiež triafanie snehových gúľ do nádoby alebo zhadzovanie cencúľov. Na čerstvom snehu si deti nikdy nenechajú ujsť robenie “anjelov”. Do čerstvého snehu sa skvele kreslí konárom alebo len tak rukou. Je to skvelá aktivita nielen pre deti, ale aj pre celú rodinu.

Malí pomocníci sa radi zapoja do odhŕňania snehu alebo čistenia auta.

Schovávanie predmetov je zaujímavou obmenou hry, ktorá sa dá hrať nielen vnútri, ale aj vonku počas zimy s množstvom snehu. Pomocou slovíčok „zima, teplo, teplejšie, horí“ navigujú ostatní spoluháči hľadajúceho ku skrýši.

Ak teploty nie sú príliš nízke a po snehu nie je ani stopy, deti si užijú odrážadlo, štvorkolku alebo bicykel. Pozor si však treba dať na príliš šmykľavé zamrznuté cesty a chodníky. Podľa teploty si potom treba prispôsobiť aj čas strávený takýmto pohybom.

Pre najmenších

Ani tie najmenšie bábätká nevynechajú každodenný pobyt na sviežom vzduchu. Stačí pridať do hlbokého kočíka príjemne teplý fusak napríklad aj s ovčou kožušinou, či dekou a dieťatko obliecť do overalu na chladnejšie obdobie.

Dizajnovou vychytávkou môžu byť napríklad aj kožušinkové doplnky na kočíku a rukávniky, ktoré ocenia predovšetkým mamičky. A ani na sánkovanie s najmenšími netreba zabúdať.

Aktivity pre celú rodinu

Zima je pre rodiny s deťmi neuveriteľne výnimočným ročným obdobím a počas celej sezóny sa môže celá rodina spoločne venovať mnohým aktivitám. Tu je niekoľko nápadov na zábavné zimné aktivity, ktoré si môže užiť celá rodina.

  1. Guľovačka: Nič tak neprebudí súťaživého ducha rodiny ako stará dobrá guľovačka. Je to skvelý pohyb a výborný spôsob, ako sa spoločne zabaviť.
  2. Postaviť si snehuliaka: Túto aktivitu môže sprevádzať aj súťaž o to, kto vyrobí najlepšieho snehuliaka.
  3. Sánkovanie je skvelý spôsob, ako sa dostať von a užiť si trochu zimnej zábavy.
  4. Korčuľovanie na ľade je skvelá aktivita pre celú rodinu, ktorú si možno užiť vo vnútri alebo vonku.
  5. Chôdza na snežniciach: Výlet na snežniciach je skvelý spôsob, ako spoločne preskúmať zimnú krajinu.
  6. Snowtubing je skvelý spôsob, ako zažiť príval adrenalínu a zároveň sa poriadne vyšantiť.
  7. Zimný piknik: Piknik na prikrývke z čerstvého snehu a horúce nápoje a občerstvenie, pri krásnej zimnej scenérii – čo viac si rodina môže priať?
  8. Filmový večer: Užiť útulný filmový večer s popcornom, horúcim kakaom a obľúbenými sviatočnými filmami nemusí byť vôbec zlý nápad.

Toto sú len niektoré zo zábavných aktivít, ktoré si môže celá rodina užiť spoločne počas zimného obdobia.

Cenné rady nad zlato

Deti by nikdy nemali ostať samé vonku bez dozoru. Hlavne ak ide o menšie deti. V zime na klzkom povrchu hrozí väčšie nebezpečenstvo pádu a úrazu. Pravidelne treba kontrolovať, či im nie je chladno alebo nie sú premočené od snehu.

Ak vonku zúri veľký mráz, je lepšie rozdeliť si pobyt vonku na viackrát a zdržať sa len kratší čas, medzitým sa treba zohriať a dopriať si teplý čaj. Keď sa k tomu pridruží silný vietor, tak je vhodnejšie zostať radšej doma.

Použiť krém na opaľovanie počas sánkovačky na horách, kde krásne svieti slnko, by nemalo byť nič výnimočné. Aj v zime dokážu slnečné lúče opaľovať.

Pri zimných športoch používať bezpečnostné pomôcky napríklad v podobe prilby pri lyžovaní, sánkovaní a korčuľovaní, či chráničov kolien pri hraní hokeja.

Vždy pred použitím sánok skontrolovať ich stav vrátane popruhu na ťahanie. Poškodené sánky by sa nemali používať, aby nedošlo k zraneniu. To isté platí pre lyže, boby a lopáre.

Vyberať si len svahy so súvislou snehovou pokrývkou, kde nie sú žiadne prekážky, ako sú kamene, stromy a pod., a myslieť aj na to, aby na konci bola dostatočne veľká rovná plocha na zabrzdenie a v blízkosti nebola cesta s premávkou.

Je dobré vyhnúť sa zľadovatelým plochám, na ktorých je akýkoľvek pohyb nekontrolovateľný. Taktiež je dobré deti naučiť, aby pri sánkovaní neťahali nohy po zemi.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang