Chceli by ste svojmu interiéru dopriať zmenu v podobe nového farebného odtieňa, ktorý sa úplne líši od pôvodnej farby? Aby ste sa uistili, že pri premaľovaní tmavých stien na svetlé alebo naopak, farba dobre prekryje pôvodný odtieň a nezačne sa odlupovať, existuje niekoľko dobrých rád, ktoré treba dodržiavať. Potom bude farebná premena vyzerať ako od profesionálneho maliara izieb.
Potrebné nástroje
Skôr ako začnete maľovať, pripravte si všetky potrebné nástroje. Pomocou maskovacej pásky zakryte strop, podlahové lišty, zásuvky alebo vypínače. Podlahu a koberec zakryte maskovacou alebo textilnou absorpčnou fóliou. Môžete použiť aj štetec a maliarsky valček, ku ktorému môžete použiť teleskopickú tyč, aby ste nemuseli liezť po rebríkoch. Šikovným nástrojom na stieranie prebytočnej farby je aj stieracia mriežka.
Začnite základným náterom
Aby výsledok premeny splnil všetky očakávania a aby sa farba časom nezačala odlupovať, je potrebné existujúcu farbu natrieť základným náterom. V prípade stien s viacerými vrstvami farby zvoľte hĺbkový základný náter, na nové povrchy postačí univerzálny základný náter. Penetračný náter je dôležitý, pretože zabezpečuje dôkladné spevnenie povrchu, zjednocuje jeho nasiakavosť a zvyšuje priľnavosť ďalších vrstiev farby.
Ako na to…?
- Pred nanesením základného náteru musí byť podklad suchý, pevný a zbavený všetkých nečistôt, prachu a mastnoty. Ak sú v stenách trhliny, utesnite ich maliarskym akrylátovým tmelom.
- Maskovacou páskou zakryte zásuvky, podlahové lišty a okraje stien, ktoré sa nebudú maľovať. Nezabudnite na fóliu na podlahe.
- Základný náter dôkladne premiešajte. Pri riedení farby nezabudnite dodržať pomer riedenia uvedený na obale.
- Na nanášanie základného náteru na steny použite štetec alebo valček, pretože vďaka jeho nemechanickému pôsobeniu farba ľahšie preniká do podkladu.
Odborník radí
Penetračný prostriedok nanášajte rovnomerne a len také množstvo, ktoré je podklad schopný absorbovať. V opačnom prípade sa na stene vytvorí lesklý film, ktorý zhorší priľnavosť ďalšej vrstvy a nanášanie ďalších vrstiev farby.
Koľko farby si kúpiť?
Skôr ako sa vyberiete do obchodu s farbami, zmerajte si, koľko metrov štvorcových bude natretých, aby ste vedeli, koľko farby použijete. Výdatnosť farby je vždy uvedená na obale výrobku. Pri plánovaní množstva farby, ktorú si máte kúpiť, určite počítajte s dvoma vrstvami farby. V špecializovaných predajniach vám radi poradia, aké množstvo a aký odtieň farby si vybrať.
Ako na to…?
- Po úplnom zaschnutí základného náteru naneste na steny farbu. Dôkladne ju premiešajte nielen pred maľovaním, ale aj počas neho.
- Ak plánujete rozjasniť bielo vymaľovanú miestnosť s výraznou tmavou stenou, začnite maľovaním svetlých stien. Tmavá farba môže ľahko prekryť akýkoľvek svetlejší odtieň.
- Okolo podlahových líšt, zásuviek a rohov stien maľujte štetcom. Na väčšie plochy použite valček, ideálne vyrobený z polyamidu utkaného z nekonečných vlákien s výškou vlákna 12 mm.
- Valček by mal byť rovnomerne navlhčený farbou, aby sa na stene neobjavili „mačky“. Pri Primalex Essence, vysokokvalitnej umývateľnej farbe, ktorá dobre kryje, dokonca aj pri maľovaní farebného odtieňa úplne odlišného od pôvodnej farby, postačia 2 vrstvy farby. Medzi jednotlivými vrstvami nechajte uplynúť aspoň 6 hodín.
- Po zaschnutí oboch vrstiev opatrne odlepte maskovaciu pásku.
Odborné rady
Nie ste si istí, z ktorých náterov si vybrať? Vyskúšajte napríklad umývateľné interiérové farby Primalex Essence, ktoré sa vyznačujú vysokou krycou schopnosťou, paropriepustnosťou a odolnosťou voči znečisteniu a oderu za mokra. Sú určené na maľovanie minerálnych omietok stien a stropov, ako aj sadrokartónových priečok v obytných interiéroch. Vďaka svojej mechanickej odolnosti sú ideálne aj do kuchýň a kúpeľní, kde dochádza ku kontaktu s vodou a vodnou parou.
Farby Essence si môžete vybrať z palety 42 zamatovo matných odtieňov inšpirovaných čistým škandinávskym štýlom.