Vytvorte si doma pracovný kútik

Či už bývate v dome alebo v malom byte, bez pracovného priestoru sa nezaobídete. Môžete ho využiť nielen na vybavovanie rôznych dokumentov potrebných na chod domácnosti, ale aj na oddych s knihou alebo na robenie domácich úloh s deťmi. Spolu s moderátorkou Terezou Tobiášovou vám poradíme, ako si pracovné miesto čo najviac zútulniť. Okrem praktických doplnkov a dekorácií vyskúšajte aj hravé farebné maľovanie.

Správne využitie priestoru

Ak si nemôžete dovoliť samostatnú pracovňu, pracovný kútik ľahko vtesnáte do chodby pod schodmi alebo do rohu spálne či obývačky. Môžete si byť istí, že aj malý pracovný kútik vám urobí veľkú službu. Konečne budete môcť mať v poriadku svoje papiere, účty alebo záručné listy.

A zatiaľ čo pri jedálenskom stole hrozí, že sa vaše dokumenty každú chvíľu zašpinia alebo rozsypú, v pracovnom priestore ich môžete v okamihu roztriediť a založiť do zásuviek, políc alebo priečinkov. Pracovný stôl sa môže stať aj miestom, kde si môžete čítať obľúbenú knihu, vybavovať korešpondenciu alebo melancholicky spomínať na príjemné rodinné chvíle pri prezeraní fotoalbumu.

Maľovanie robí veľa

Do svojho pracovného priestoru nemusíte investovať veľa peňazí ani času. Ako pracovný stôl môže poslúžiť napríklad starý drevený stôl z druhej ruky, ktorý stačí natrieť novým ochranným náterom. A ak máte doma potrebné náradie, môžete si dokonca sami vyrobiť poličku z drevených dosiek.

Stenu za stolom potom môžete oživiť nápaditým obrazom alebo plagátom. Alebo na ňu skúste namaľovať farebné geometrické tvary. Tereza Tobiášová sa napríklad inšpirovala Orientom. Pomocou farieb Primalex Essence vytvorila v strede steny svojho pracovného priestoru žltohnedý pruh, ktorý potom čiastočne prekryla polkruhom v tmavočervenej farbe. Chceli by ste si aj vy vo svojom pracovnom kútiku namaľovať orientálny vzor?

Ako na to…?

  1. Najprv zakryte podlahu fóliou, zásuvky a podlahové lišty maskovacou páskou. Potom dôkladne premiešajte farbu. Maskovacou páskou vyznačte pruh.
  2. Potom pomocou plochého štetca alebo malého valčeka natrite označený pruh farbou Primalex Essence v odtieni nazvanom Feel the Victory v 2 vrstvách s odstupom najmenej 6 hodín.
  3. Po zaschnutí oboch vrstiev opatrne odlepte maskovaciu pásku. Potom vyznačte stred polkruhu na stene a ceruzkou priviazanou na šnúrke ho obkreslite.
  4. Potom pomocou štetca opäť opatrne namaľujte polkruh v 2 vrstvách. K žltohnedému pruhu teraz môžete zvoliť napríklad sýtočervený odtieň Warmth of Home. Dávajte pozor, aby ste neprekreslili farbu.

Takto vymaľovanou stenou môžete opticky odlíšiť pracovný priestor od zvyšku miestnosti a zároveň ho zladiť s ostatným zariadením v miestnosti. Okrem orientálneho vzoru môže stenu oživiť aj niekoľko prekrývajúcich sa farebných kruhov. Vašej fantázii sa medze nekladú.

Malé, ale útulné

Na pracovný stôl by ste nemali zabudnúť pridať viazače, stolnú lampu a písacie potreby. Uvoľnenú atmosféru vytvorí napríklad vonná sviečka. V pracovnej časti by vám nemali chýbať izbové rastliny alebo váza s čerstvými sezónnymi kvetmi. Okrem zakladačov a kníh môžete na poličku umiestniť rámčeky s rodinnými fotografiami alebo suvenírmi z dovolenky.

Rady odborníkov

Interiérové farby Essence sú plne umývateľné a ľahko sa aplikujú. Vynikajú vysokou krycou schopnosťou a zvýšenou mechanickou odolnosťou aj proti občasnému kontaktu s parou a vodou. Dlhodobo dodávajú stenám dokonalý matný vzhľad.