Vianočné drobnosti, ktoré urobia radosť

Ste fanúšikom decentných vianočných dekorácií s prírodnými motívmi? Potom by ste si určite mali vyrobiť vianočné stromčeky zo šišiek alebo namaľovať kvetináč na poinséciu! A ak ste aspoň trochu ekologicky zmýšľajúci, zabaľte tento rok svoje darčeky do látky s vlastnou originálnou potlačou. Potom môžete návštevníkov prekvapiť vianočnou pohľadnicou na drevenom polienku.

Látka na balenie darčekov

Chcete zabaliť vianočné darčeky štýlovo a zároveň byť udržateľní? Vyrobte si baliacu látku, do ktorej môžete opakovane baliť darčeky! Navyše budete mať využitie pre zvyšky starých látok, ako sú prestieradlá, jednofarebné plátno alebo uteráky. Nevadí, ak sú na týchto látkach drobné škvrny – jednoducho ich potiahnite vlastným vzorom.

Ako na to…?

 1. Okrem látok budete potrebovať vykrajovačku na perníčky, väčší zemiak, podnos alebo viečko na pohár a univerzálnu kryciu farbu Balakryl UNI.
 2. Najskôr ušite látku do vrecúšok alebo ju rozstrihnite na obdĺžniky. Ak ste si už vopred nakúpili vianočné darčeky, môžete rozmery prispôsobiť konkrétnemu predmetu, ktorý budete do látky baliť.
 3. Pomocou výrezov potlačte zemiaky. Na podnos nalejte farbu Balakryl UNI. Pripravené pečiatky ponorte do farby a odtlačte na látku, ktorú ste predtým vystlali krabicou alebo pevným papierom, aby farba nevytiekla na stôl. Potlačenú látku nechajte zaschnúť. Nakoniec ju môžete zažehliť cez papier na pečenie.
 4. Na detaily, ako je napríklad sobí nos, môžete použiť tenký štetec alebo kozmetickú tyčinku.
 5. Darčeky zabaľte do vysušenej a vyžehlenej látky rovnakým spôsobom ako do papiera, ale zahnuté okraje nelepte lepiacou páskou, ale previažte ich šnúrkou alebo stuhou.

Vianočný hrniec

Poinsettia alebo akákoľvek iná kvetina bude vyzerať obzvlášť dobre v kvetináči so zimnými motívmi. Alebo môžete kvetináč naplniť sladkosťami a originálny darček pod stromček je na svete!

Ako na to…?

 1. Pripravte si kvetináče, plochý a tenký štetec a univerzálne krycie farby Balakryl UNI.
 2. Najskôr pomocou plochého štetca natrite celý kvetináč dvoma vrstvami bielej farby Balakryl UNI s odstupom najmenej 4 hodín.
 3. Po úplnom zaschnutí farby vezmite do ruky tenký štetec a pustite sa do detailov.
 4. Z kvetináča môžete jednoducho vytvoriť napríklad hlavu snehuliaka alebo ho namaľovať obľúbenými vianočnými motívmi, ako sú soby, anjeli, snehové vločky alebo vetvička cesmíny.

Odborník radí

Balakryl UNI môžete použiť na maľovanie keramických aj plastových kvetináčov. Tieto farby na vodnej báze sú navyše rýchloschnúce, bez zápachu a zdravotne nezávadné.
Správa na kmeni

Vianoce sú predovšetkým o spoločenskom vyžití. Počas sviatkov vítame v našich domovoch nespočetné množstvo návštev, či už priateľov alebo rodinných príslušníkov. Potešte ich všetkých hneď pri dverách krásnym vianočným prianím na drevenom polienku.

Ako to urobiť…?

 1. Na výrobu vianočného odkazu budete potrebovať polená, ktoré nájdete v hobby obchodoch alebo na internete, farbu Balacryl Tabula, bielu kriedu alebo akrylový fix, štetec, šnúrku a konár, na ktorý hotový odkaz zavesíte.
 2. Do polena na okraji vyvŕtajte otvor pre šnúrku a povrch dreva prebrúste brúsnou hubkou. Potom ho celý natrite čiernou kriedovou farbou na tabuľu.
 3. Po úplnom zaschnutí farby môžete čierny povrch natrieť kriedou alebo akrylovou fixkou.
 4. Nakoniec prevlečte cez otvor v polene šnúrku a zaveste poleno na konár, ktorý sa pripevní na stenu.

Odborné rady

Farba Balakryl Tabula je určená na povrchové a renovačné nátery dreva a kovu. Rýchlo schne, je bez zápachu a bezpečná pre potraviny. Keďže je umývateľná, nápisy na špalíkoch možno meniť. Dekoráciu môžete nechať visieť na stene aj po Vianociach.
Stromčeky zo šišiek

Vezmite deti do lesa, zapojte ich do zbierania šišiek a bukvíc a spoločne vyrobte vianočné stromčeky, ktoré môžete pomocou polystyrénových guličiek zapichnúť do kvetináča alebo do snehu.

Ako na to…?

 1. Na výrobu vianočných stromčekov budete potrebovať štetec, korkové zátky, zelenú farbu Balakryl UNI a tavnú pištoľ.
 2. Okraje šišiek najprv natrite zelenou farbou a nechajte zaschnúť približne 4 hodiny.
 3. Potom pomocou tavnej lepiacej pištole prilepte korkovú zátku na spodnú časť šišiek.
 4. Namiesto hviezdy prilepte na vrchol stromčeka zimostráz.