Urobte z radiátora ústredný prvok miestnosti

Ste hrdí na štýlový vzhľad svojho bytu, ale k dokonalosti mu ešte niečo chýba? Nevzhľadné radiátory nemôžete len tak zamaskovať. A prečo by ste mali? Radšej z nich urobte prioritu! S novým náterom sa stanú originálnou ozdobou miestnosti. A budú pripravené na vykurovaciu sezónu.

Čas na renováciu

Domáce radiátory sa po rokoch intenzívneho používania prirodzene opotrebúvajú. Výkyvy teplôt, ktorým sú vystavené, im tiež nerobia dobre. Akonáhle sa na radiátoroch objavia hrdzavé alebo žlté škvrny alebo sa im miestami začne odlupovať farba, mali by ste zbystriť pozornosť. Je čas na renováciu.

Len nový náter nestačí

Ideálny čas na renováciu vykurovacieho telesa je mimo vykurovacej sezóny. Do konca leta je dobré mať radiátory pripravené. Ak nevzhľadnému a poškodenému vykurovaciemu zariadeniu nebudete venovať pozornosť, bude nielen na obtiaž, ale prestane byť aj plne funkčné. Renovácia však neznamená len natretie vykurovacieho telesa. Najskôr ho treba dôkladne vyčistiť, aby nová farba dobre priľnula a ohrievač vyzeral opäť ako nový.

Ako to urobiť…?

  1. Skôr ako začnete s renováciou ohrievača, vypnite ho a nechajte vychladnúť. Určite vám nebude zima – prácou sa zahrejete. Pod ohrievač položte podložku alebo fóliu. Uľahčí to následné upratovanie. Potom pomocou oceľovej kefy vydrhnite ohrievač od všetkých predchádzajúcich nesúdržných farieb a hrdze.
  2. Pomocou brúsneho papiera sa dostaňte medzi rebrá chladiča a do záhybov. Ak nechcete mať neporiadok z brúsenia po celej miestnosti, oplatí sa hneď vysávať.
  3. Oprášte vybrúsený chladič. Nevynechávajte ťažko prístupné spoje, skrutky atď.
  4. Pripravte si teplú mydlovú vodu a pomocou handričky umyte celé vykurovacie teleso.
  5. Všetky plochy, ktoré nebudú natreté, prelepte maskovacou páskou. Ide najmä o manometre a kohútiky, ktoré sa používajú na reguláciu teploty.
  6. Obrúsené miesta vystavené kovu najprv natrite základným antikoróznym náterom Balakryl Antikor. Ten ochráni povrch pred hrdzavením a zlepší priľnavosť vrchného náteru.
  7. Základný náter nechajte schnúť približne 6 hodín. Potom použite vrchný náter Balakryl UNI, ktorý by sa mal naniesť v 2 vrstvách, pričom medzi jednotlivými vrstvami treba ponechať 4 hodiny pauzu. Odporúčame použiť plochý štetec na prednú a hornú časť vykurovacieho telesa. Ťažšie prístupné miesta medzi rebrami sa budú ľahšie natierať pomocou „vývrtky“.

Môžete si vybrať až z 20 000 odtieňov farby Balakryl UNI. To vám umožní zladiť radiátor s doplnkami v miestnosti alebo na druhej strane využiť farebný kontrast so stenou.

Odborné poradenstvo

Okrem Balakrylu UNI môžete ako kryciu farbu na teplovodné vykurovanie použiť aj Balakryl Radet, ktorý odoláva teplotám až do 105 °C. Farba má vynikajúcu priľnavosť, výborne kryje, nezapácha a nevybledne. Dodáva vykurovaniu hladký a lesklý vzhľad.