Prepojte si štýlovo záhradu s interiérom

Zamilovali ste si severský štýl? My taktiež. Jeho čistotu, jednoduchosť a vzdušnosť si už mnohí z nás priniesli do svojich domovov. Zlaďte si do rovnakého štýlu aj svoju záhradu! Správne zvolený náter dodá dreveným prvkom vo vašej záhrade škandinávsky šmrnc, a naviac predĺži jeho životnosť.

Škandinávia vo vašej záhrade

Severania dávajú v interiéri či v exteriéri prednosť otvorenému priestoru, svetlým farbám (ako je biela, béžová alebo sivá) a hlavne prírodným materiálom. Pokiaľ vašu záhradu zdobí drevená pergola alebo záhradný domček, dodajte im nový moderný šat. My sme pre našu premenu zvolili tenkovrstvú lazúru Primalex, ktorá sa dá natónovať do škandinávskej palety odtieňov Essence Woodcare.

Sivá inšpirácia

Sivá v kombinácii s drevom skvelo zapadne do prostredia záhrady alebo pergoly. Dá vyniknúť kráse okolitej prírody a dopraje vám pocit pokoja a rovnováhy. Uvidíte, že sa vám ani nebude chcieť opustiť záhradu.

Lazúra však nie je len otázkou dizajnu

Dážď, slnko a ďalšie rozmary počasia ľahko zanechajú na dreve neželané stopy. Preto každý drevený prvok by mal byť správne ošetrený. Keď doprajete dreveným prvkom na záhrade kvalitný náter, budú vám dobre slúžiť dlhšiu dobu.

Hrubovrstvá, alebo tenkovrstvá lazúra, to je otázka

Najväčším úskalím sa môže zdať správny výber typu lazúry, ktoré môžete nájsť v dvoch variantoch – hrubovrstvej a tenkovrstvej. Nie je to však vôbec zložité. Základným rozdielom je to, že tenkovrstvá lazúra nezanecháva na povrchu dreva film a celá vsiakne do vrchnej vrstvy dreva. Je tak vhodná najmä na konštrukčné prvky okolo domu, ako sú pergoly, trámy alebo plotové prvky. Pre náš záhradný domček sme preto zvolili tenkovrstvú lazuru Primalex, ktorá je vhodnejšia.

Hrubovrstvá lazúra na povrchu dreva zanechá hrubšiu vrstvu a vytvára tak ešte odolnejšiu bariéru proti poveternostným vplyvom. Hodí sa preto na stavebno-stolárske prvky, akými sú okná a dvere, je taktiež vhodná na lavičky a ďalšie posedenie. Pergolu alebo záhradný domček tak môžete zladiť s ďalším záhradným nábytkom – napríklad lavičku, ktorú sme sa rozhodli natrieť v rovnakom odtieni ako pergolu, aby krásne ladila.

Ako na to…?

  1. Každé drevo si mimo krásneho vzhľadu zaslúži aj náležitú ochranu. Nielen, že lepšie vyzerá, ale taktiež sa mnohonásobne predĺži jeho životnosť.
  2. Pri renovácii záhradného domčeka si pripravte tenkovrstvú lazúru Primalex, Fungicídne napúšťadlo, štetec s mäkkým vlasom, miešadlo, ochranné okuliare a rukavice.
  3. Aby sme náš záhradný domček dokonale ochránili pred hubami, drevokazným hmyzom a zabránili vzniku plesní, natreli sme očistené a vybrúsené drevo najprv Fungicídnym napúšťadlom.
  4. Napúšťadlo sme nechali aspoň 1 hodinu zaschnúť a potom začali záhradný domček natierať tenkovrstvou lazúrou. Tá drevo ochráni pred poveternostnými vplyvmi a nepriazňou počasia. Vybrali sme si sivý odtieň, ktorý bude ladiť nielen so zvyškom záhrady, ale taktiež aj s naším interiérom.
  5. Prvú vrstvu nechajte zaschnúť aspoň 7 hodín. Potom pridajte druhú vrstvu. Nátery neaplikujte pri mrazivých teplotách alebo ak hrozí dážď, pretože by ste neboli s výsledkom určite spokojní.
  6. Výsledkom bude nielen krásne vyzerajúci záhradný domček v sivom škandinávskom štýle, ale taktiež kvalitné chránené drevo, ktorému sme takto predĺžili jeho životnosť.
  7. V rovnakom štýle si môžete natrieť i zvyšné drevené prvky vo svojej záhrade. My sme zvolili lavičku a vytvorili si tak dokonalé relaxačné miesto.

Odborník radí

Nech už sa rozhodnete pre tenkovrstvú či hrubovrstvú lazúru, aplikujte vždy aspoň dve vrstvy náteru. Pri ošetrovaní nových drevených povrchoch odporúčame až tri vrstvy. Vždy však záleží na tom, v akom stave je predmet, ktorý budete lazúrou natierať.