
Pôžičky od súkromných osôb sú často posledným riešením pre ľudí, ktorí majú problém dokladovať príjem alebo ich meno figuruje v registri dlžníkov. Neváhajú prijať veľké riziko vykompenzované vysokými úrokmi v snahe zachrániť sa od nekončiacich dlhov.
Inzeráty súkromných osôb, ktoré sa zaoberajú sprostredkovaním finančných pôžičiek môžeme nájsť na internete alebo i v novinovej inzercii. Poskytovateľov takýchto rýchlych a ľahko získateľných pôžičiek je nesmierne množstvo.
Ako však nájsť solídneho a čestného? Na čo si dať pozor, aby sme sa nedostali ešte do väčších finančných problémov, než aké aktuálne máme?
Žiadne zabezpečenie alebo overenie = veľké riziko
Súkromných poskytovateľov pôžičiek nezaujíma, či máme nejaký príjem alebo sme na zozname dlžníkov. Toto riziko, ktoré berú na seba poskytovatelia pôžičiek, sa však odráža vo výške úrokov a taktiež na forme zabezpečenia pôžičky.
Najčastejšie je potrebné zakladať nehnuteľnosť, a to aj pri takých výškach pôžičiek, ktoré hodnota našej nehnuteľnosti výrazne prevyšuje. Ďalšia možnosť zabezpečenia je zmenka, ktorá je výhodná pre veriteľa, no dlžníka pri nesplnení podmienok môže pripraviť o všetko. Pôžičky od súkromných osôb patria k rizikovým, a preto je dôležité dôkladne si prečítať zmluvu.
Pôžička od súkromnej osoby je na prvý pohľad veľmi lákavá a ľahko dosiahnuteľná. Poskytovateľ pôžičky si totiž to neoveruje schopnosť klienta pôžičku splácať, taktiež nenahliada do bankového registra dlžníkov.
K získaniu pôžičky nie je potrebné dokladovať príjem ani predkladať žiadne doklady o obratoch na účte. Pôžičku od súkromnej osoby môže získať takmer ktokoľvek.
Najväčšie výhody takéhoto typu pôžičiek sú:
- rýchle a jednoduché vybavenie
- možnosť využiť získané finančné prostriedky na čokoľvek
- taktiež výška pôžičky nie je limitovaná, a preto požičať si môžeme koľko len potrebujeme
Pôžičky od súkromných osôb bývajú veľmi rizikové a môžeme sa kvôli nim dostať do problémov.
Serióznych poskytovateľov je minimum
Nechceme hádzať všetkých do jedného vreca, no každodenné diskusie hovoria jasnou rečou. Serióznych poskytovateľov pôžičiek je medzi súkromnými osobami naozaj málo, o to precíznejšie by sme mali vyberať.
Zabudnime na všetky lákavé ponuky prezentujúce nízke úroky. Žiadna z týchto pôžičiek nie je výhodná a mala by byť našou poslednou možnosťou. Na internete sa takýchto ponúk objavujú stovky každý deň. Súkromné osoby sa dokonca neváhajú aj stretnúť osobne, len aby vzbudili falošnú dôveru.
Či už nájdeme ponuku na pôžičku na internete, vo svojej poštovej schránke, či v novinách, poskytovateľa si poriadne preklepnime. Môže nám pomôcť aj náš zoznam podvodníkov, zadať meno osoby do vyhľadávača a prečítať si recenzie, skontrolovať si jeho údaje cez registre firiem.
Zabudnime na platenie poplatkov vopred. Ak raz zaplatíme, prídeme o svoje peniaze a žiadnu pôžičku nedostaneme. Navyše, tieto poplatky sú zakázané Národnou bankou, takže akýkoľvek “administratívny, spracovateľský” alebo iný poplatok by mal byť prvým signálom, že ide o podvod. Ak poskytovateľ chce poskytnúť pôžičku, poplatok zaúčtuje po podpísaní zmluvy.
A čo pôžička od súkromnej osoby na zmenku?
Niektorí súkromní veritelia využívajú ako formu zabezpečenia pôžičky zmenku. Nemusíme zháňať ručiteľa, zakladať majetok, vybavenie je bez komplikácií a peniaze dostupné takmer ihneď s možnosťou použitia na čokoľvek – znie to celkom nevinne, no zmenka v sebe skrýva niekoľko rizík.
Zmenka je náhradou klasickej zmluvy o pôžičke, rovnako musí obsahovať všetky podmienky pôžičky – dohodnutú sumu, úrokové sadzby, dobu splácania a celkovú sumu, ktorú musí klient vrátiť.
Po podpise peniaze od súkromného investora dostaneme v hotovosti. Celý proces je vyriešený pomerne rýchlo, nečaká nás žiadna komplikovaná administrácia a potrebujeme iba doklad totožnosti, kde je uvedené naše bydlisko.
Najväčšie riziko zmenky spočíva v tom, že ak dlžnú sumu neuhradíme, súkromný investor môže dostať svoje peniaze späť takmer okamžite. Stačí sa obrátiť na súd, ktorý vydá platobný rozkaz a ten je splatný okamžite. Ak sumu neuhradíme ani tak, začne sa voči nám exekučné konanie, kde ručíme celým svojím majetkom.
Podvodné praktiky pri pôžičkách na zmenku
Súkromní investori skúšajú oklamať ľudí rôznymi spôsobmi. Pred podpisom zmenky sa najčastejšie môžeme stretnúť s tým, že investor sa bude snažiť podložiť nám na podpis “kópiu” zmenky. Nedajme sa nachytať a vždy podpisujme iba originál zmenky. Žiadna kópia neexituje a je to nová zmenka.
Investori tiež žiadajú o podpísanie zmenky bez uvedenia dlžnej sumy, tzv. blankozmenky. Najčastejšie investor bude dávať niekoľko dokumentov, ktoré potrebuje podpísať a šikovne pridá aj blankozmenku, ktorú v nevedomosti podpíšeme.
On si potom len dopíše dlžnú sumu a stávame sa dlžníkom. V čase splatnosti dlhu nám príde platobný rozkaz zo súdu a veľa ľudí si až vtedy uvedomí, že boli podvedení.
Pozorne si tiež skontrolujme celkovú dlžnú sumu, aby sme pri dátume splatenia neboli nemilo prekvapení.
Ak od nás investor žiada akékoľvek poplatky vopred za administratívne úkony a podobne, neplaťme nič. Zaslaním poplatkov vopred prídeme o svoje peniaze a o investorovi už pravdepodobne nebudeme nikdy počuť.
Na čo si dať pozor pri pôžičkách od súkromných osôb
V prvom rade je najdôležitejšie prečítať si pozorne zmluvu o pôžičke. Pozor na časti zmluvy písané malým, takmer nečitateľným písmom. Práve v texte s najmenšími písmenami sa zvyknú nachádzať informácie o neserióznych podmienkach a skrytých poplatkoch.
Pri pôžičke od súkromnej osoby je taktiež dôležité dohodnúť si férový splátkový kalendár, ktorý by mal byť nastavený tak, aby dlžník bol schopný jednotlivé splátky splácať na čas a v stanovenej výške.
So sprostredkovateľom pôžičky je taktiež dôležité dohodnúť sa na podmienkach v prípade oneskorenia sa so splátkami alebo v prípade predčasného splatenia. Vyhnúť sa tak môžeme nepríjemným problémom s platením vysokého penále či už za omeškanie splácania alebo predčasné splatenie.
P2P pôžičky od súkromných investorov
Tento spôsob pôžičiek nemá na našom trhu dlhú históriu, no môže to byť jedna z menej rizikových alternatív, ak nám nechce požičať banka. P2P pôžička je poskytovaná od súkromných investorov – peniaze na účet môžu prísť od jedného, ale aj od viacerých, ktorí sumu vyskladajú.
Takéto pôžičky poskytuje na Slovensku napríklad portál FINZO, ktoré združuje investorov a stará sa o administratívu.
Spoločnosť si zvyčajne overuje príjem a dlhy žiadateľa, preto pôžičku nedostane každý. Úrok je vyšší, porovnateľný s nebankovými pôžičkami. Peniaze získa klient relatívne rýchlo a môže ich použiť na čokoľvek. Nevýhodou sú vyššie poplatky, ktoré sú hlavným príjmom portálov združujúcich investorov.
Výhody pôžičiek od súkromnej osoby:
- ľahko dostupný spôsob získania financií
- výška pôžičky nie je ohraničená
- rýchle získanie chýbajúcich finančných prostriedkov
- pôžičku môže získať ktokoľvek
- jednoduché vybavenie
- bez dokladovania (nie je potrebné dokladovať príjem ani predkladať žiadne doklady o obratoch na účte)
- nenahliada sa do bankového registra dlžníkov
Pozor treba dávať aj na nevýhody, ktoré môžu žiadateľa dostať do nepríjemných problémov.
Nevýhody pôžičiek od súkromnej osoby:
- neprimerane vysoký úrok RPMN
- skryté poplatky
- neserióznosť veriteľa
- v prípade omeškania so splátkou hrozí vysoké penále
- riziko podvodu
- nutnosť zabezpečenia pôžičky (najčastejšie nehnuteľnosťou)
- bez nutnosti dokladovať využitie pôžičky
Záver
Skôr, ako podpíšeme akúkoľvek zmluvu, dobre zvážme, či pôžičku skutočne potrebujeme. Možno nám dokáže požičať bezúročne rodina alebo známi.
Ak pôžičku nutne potrebujeme, uprednostnime možnosti, kde musíme prejsť prísnejším overovaním, ako napríklad pri P2P pôžičkách. V opačnom prípade sa môžeme stať obeťou podvodu a v najhoršom prísť o svoj majetok.