Návrat do budúcnosti

Vek je len číslo a pri nábytku to platí dvojnásobne, teda pokiaľ sa nestretne s červotočom. Za víkend sa dá stihnúť všeličo. Z ošumelého záhradného posedenia vykúzlite jednoduchou renováciou nové originálne kúsky. Alebo naopak úplne novú lacnejšiu komodu povýšite s farbami Balakryl na vintage model, ktorý vám bude závidieť každá susedka.

Patinovanie komody

Patinovanie zahrňuje jednoduché postupy (od vymývania, suchého štetca až po prebrúsenie), v ktorých sa každá chyba dá premeniť v zámer alebo prednosť. Nemajte teda zbytočný strach a ideme na to! Výsledok vyzerá vždy skvele. My dievčatá máme natieranie v génoch. Môžete sa o tom presvedčiť v našom videu:

Ako na to…?

  1. Pred každým faceliftom si zložíme všetku bižutériu z tváre a okolia. Taktiež z komody odmontujte všetko kovanie.
  2. Ako všetci vieme, základom starostlivosti je peeling. Brusnou hubkou, šmirgľovým papierom alebo elektrickou brúskou prebrúste povrch komody až na holé drevo. Zbavte sa prachu a mastnoty (odmasťovadlo je lepšie než vatové tampóny).
  3. Potom už môžete prejsť k „mazaniu“. Celú komodu dôkladne natrite prvou vrstvou matnej farby Balakryl UNI (horčicový odtieň S 2030-Y).
  4. Až to uschne (tak za 4 hodiny), naneste pomocou obyčajnej sviečky vosk na rohy, hrany a miesta okolo kovania. Ďalšie nátery tam dobre nepriľnú a efekt patiny bude výraznejší.
  5. Potom naneste druhú vrstvu (Balakryl UNI mat – limetkový odtieň S 1030-G40Y). Nechajte opäť úplne zaschnúť a miesta, kam ste nanášali vosk, zľahka prebrúste.
  6. Nakoniec komodu očistite od prachu z brúsenia, naskrutkujte späť kovanie a máme hotovo.

Odborník radí

Aby ste dosiahli dokonalý výsledok, opakujte postup aj s treťou farbou. Teda najprv naneste vosk, ideálne na iné miesta než pred tým, a potom natrite komodu poslednou farbou. Odporúčame sivomodrý odtieň Balakryl UNI mat (S 1015-R90B). Po úplnom zaschnutí znovu opatrne prebrúste miesta, kam ste naniesli vosk.

Záchrana balkóna

Podobne to funguje aj obrátene. Len pri renovácii truhlice a nábytku už nemusíte „odreniny“ umelo vytvárať, zub času to urobil za vás. Naopak ich maskujte ako v Hollywoode.

Ako na to…?

  1. Plastická operácia starej truhlice začína špeciálnym čističom na zosivené drevo (např. Bondex Renovation), aby ste sa vyhli invazívnej brúske.
  2. Čistič nechte pôsobiť a dejte si kávičku. Potom truhlicu očistite kefou v smere vlákien.
  3. Opláchnite vodou a nechajte poriadne vyschnúť.
  4. Pred natieraním truhlicu predsa len trochu zdrsnite brúsnou hubkou a omeťte ju od prachu.
  5. Natrite ho 2 vrstvami tenkovrstvej lazúry Balakryl Dixol (v pastelovo sivom odtieni) v rozstupe jednej až dvoch hodín. Lazúra zvýrazní štruktúru dreva a chráni pred UV žiarením, dažďom i vetrom.
  6. Podobne môžete obnoviť stolček na kvetiny (napr. s trendy bielou lazúrou Balakryl Dixol).
  7. A nakoniec vylepšiť krycou farbou napríklad balkónové stoličky.