Taktiež nepoznáte lepší relax ako natieranie? Najlepšie vonku, keď si vyvetráte hlavu, ponaťahujete ruky a pri tom niečo nové vytvoríte! S radami od odborníkov z Balakrylu vás pri Projekte na víkend žiadna prekážka nezaskočí.
Sledujte predpoveď
Teplota podkladu a okolia pri natieraní by mala byť ideálne medzi 10 °C a 25 °C. Nátery neaplikujte za prudkého slnečného žiarenia, dažďa, hmly či za silného vetra. Vlhkosť vzduchu nesmie byť nižšia ako 30 % a zároveň vyššia ako 75 %. Nižšia teplota a vyššia vlhkosť vzduchu spomaľuje zasychanie, tak nech stihnite cez víkend dokončiť svoj projekt.
Natierajte s rozumom
S vodou riediteľnými farbami a nátermi pracujte starostlivo, ale rýchlo. Ťahy štetcom veďte po smere vlákien dreva vo dvoch až troch vrstvách podľa náročnosti používania povrchu. Pri vhodných podmienkach budú lazúry a oleje suché do dvoch hodín, u krycích farieb počítajte radšej so štyrmi. A hlavne myslite na to, že keď už sa pre drevo raz rozhodnete, je potrebné mu venovať trochu starostlivosti. Natrieť ho raz a navždy jednoducho nestačí – náter dreva v exteriéri aj v interiéri musíte pravidelne obnovovať, aby vydržal čo najdlhšie.
Nepodceňte výber štetca
Hoci sa štetec môže javiť ako tá najobyčajnejšia pracovná pomôcka, je to presne naopak! Investícia do kvalitného štetca sa naozaj oplatí – práca vám pôjde lepšie od ruky a štetec nebudete musieť ani toľkokrát namáčať do farby. Práve jeho voľba je pre výsledok nesmierne dôležitá. Vyberajte najlepšie plochý štetec, so zmesou syntetických a prírodných štetín. Do farby namáčajte len špičku štetca. Pokiaľ by ste namáčali väčšiu časť štetca, stekala by vám farba pri natieraní po ruke.
Začnite prípravou povrchu
Dôkladná príprava povrchu je prvým krokom ku spokojnosti s finálnym vzhľadom. Drevený povrch musí byť suchý, čistý, hladký, zbavený všetkých nesúdržných náterov a jemne prebrúsený. Rovnaký postup platí aj v prípade kovových predmetov, ktoré musia byť vždy suché, hladké, čisté, zbavené vosku a mastnoty. Pro odmasťovaní je dobré použiť k tomu určené prípravky, rozhodne nie saponát na riady s obsahom silikónu.
Vyberte si správny produkt
Záleží, aký výsledný vzhľad chcete dosiahnuť a ako natrený povrch následne udržovať. Pokiaľ chcete zachovať prírodný vzhľad dreva, môžete vyberať z lakov pre exteriér i interiér, tenkovrstvých a hrubovrstvých lazúr a olejov. Pre ošetrenie výrazne poškodeného dreva je lepšie zvoliť krycie farby. Pred ich aplikáciou je vhodné použiť napúšťadlo alebo základové farby a následne kryciu farbu Balakryl UNI, ktorú si môžete nechať namiešať až do 20 000 odtieňov.
Pri renovácii kovu najprv použite základný antikorózny náter, napr. Balakryl Antikor. Až potom natierajte vhodnou vrchnou farbou. Pokiaľ si chcete prácu zjednodušiť, môžete využiť jednošichtovku Balakryl Kov 2v1.
Vodou riediteľné nerieďte
Vodou riediteľné nátery sú pripravené k okamžitému použitiu a nemusia sa riediť. Farby stačí pred použitím akurát poriadne premiešať. Pri aplikácii či schnutí nezapáchajú, rýchlo zasychajú, takže je možné projekt dokončiť v rámci jediného dňa a druhý deň už natieraný predmet používať. Pokiaľ chcete farby na povrch striekať (pneumatickou alebo tlakovou pištoľou), pridajte maximálne 5–10 % vody.
Pomôcky ihneď umyte
Po práci s vodou riediteľnými farbami sa dá všetko náčinie ihneď po natieraní umyť obyčajnou vodou. V prípade vymývania štetcov od syntetických náterov sa nezaobídete bez riedidla. Pozor: Handričku namočenú do riedidla nechajte vždy vystretú vyschnúť na vzduchu. Pokiaľ by ste ju zabudli pokrčenú v rohu miestnosti, mohlo by dôjsť k samovznieteniu unikajúcich výparov.