Maľovanie krok za krokom

Už vás nebaví pozerať sa na špinavé a opotrebované steny vášho domu alebo bytu? Ak práve siahate po telefóne, aby ste vytočili číslo na maliara izieb, vydržte chvíľu! Vymaľovať si interiér sám nie je žiadna raketová veda. Stačí len nabrať odvahu, kúpiť si farbu a potrebné náradie a dôkladne sa pripraviť. Ak sa budete riadiť našimi praktickými radami, môžete sa tešiť na profesionálny výsledok.

Príprave venujte dostatok času

Hoci možno nie ste zvyknutí písať nákupné zoznamy, tentoraz urobte výnimku. Počas maľovania nebude čas bežať do obchodu po ďalšie štetce alebo farby. Váš zoznam spotrebného materiálu by mal obsahovať veci ako maskovacia páska a fólia na zakrytie nábytku, podlahy alebo zásuviek.

Ste na vážkach, či si na zoznam zaradiť štetec alebo valček? Určite oboje! Štetec vám pomôže vymaľovať rohy miestností a miesta okolo vypínačov a zásuviek. S valčekom sa potom môžete pustiť do väčších plôch. K valčeku odporúčame pridať stierku na zotretie prebytočnej farby. Takto nebude farba stekať po stene a vytvárať nevzhľadné škvrny. A ak sa chcete vyhnúť akrobacii na rebríku, pridajte do zoznamu teleskopickú tyč.

Výber správnej farby

Na zozname máte všetky nástroje, ale stále vám chýba farba. Výber odtieňa závisí od vášho vkusu, ale aj od toho, akú miestnosť sa chystáte vymaľovať. Napríklad svetlými odtieňmi môžete miestnosť rozjasniť a opticky zväčšiť. Tmavé odtiene môžu dodať útulný nádych. Môžete si vybrať z hotových farieb Primalex alebo si nechať namiešať svoj vysnívaný odtieň v sieti House of Colours.

Ak plánujete vymaľovať frekventovanejšiu miestnosť, napríklad kuchyňu, chodbu alebo detskú izbu, investujte do umývateľných farieb Primalex Essence, ktoré vás nevyvedú z miery, keď sa na stene krátko po vymaľovaní objaví prvá nečistota. Jednoducho ich odstráňte vlhkou handričkou. Ešte odolnejšie sú farby Primalex Ceramic, na ktoré môžete bez hanby použiť aj špongiu a saponát.
Pred kúpou farby

Predtým, ako sa vyberiete na nákup, vypočítajte si, koľko farby spotrebujete. Nezáleží na tom, či ste sa pri počítaní omeškali. Jednoducho použite našu kalkulačku na webovej stránke Primalex a vypočítajte, koľko farby potrebujete. Výdatnosť farby vždy nájdete priamo na obale výrobku. Po zakúpení potrebného množstva farby môžete začať maľovať.

Ako na to…?

  1. Chcete si ušetriť námahu so sťahovaním a umývaním nábytku? Presuňte ho do stredu miestnosti a zakryte ho poťahom alebo látkovým savým prestieradlom. Nezabudnite zakryť aj podlahu.
  2. Zakryte rohy, zásuvky, vypínače a lišty maskovacou páskou.
  3. Ak nechcete, aby sa vaša nová farba odlupovala a vytvárala viditeľné mapy, použite základný náter.
  4. Farbu dôkladne premiešajte, a to nielen pred maľovaním, ale aj počas neho. Farebné pigmenty totiž majú tendenciu usadzovať sa na dne.
  5. Ak maľujete celú miestnosť, začnite stropom. Až potom začnite maľovať steny. Najskôr maľujte detaily štetcom.
  6. Potom môžete odložiť štetec, vziať valček a začať maľovať väčšie plochy. Dbajte na to, aby bol valček rovnomerne navlhčený farbou, aby vám na stene nevznikali mačky.
  7. Prvú vrstvu farby nechajte schnúť aspoň 6 hodín. Potom naneste druhú vrstvu.
  8. Po zaschnutí druhej vrstvy opatrne odlepte maskovaciu pásku.

Pri tomto postupe je zaručený dokonalý výsledok. Návštevníci ani nebudú chcieť veriť, že ste si na maľovanie nepozvali profesionálneho maliara izieb.

Odborník radí

Nie ste si istí, či musíte stenu natrieť základným náterom? Vyskúšajte jednoduchý test – niekoľkokrát prejdite mokrým valčekom po jednom mieste. Ak na ňom pôvodná farba drží, určite nezabudnite na základný náter. V prípade stien s viacerými vrstvami farby zvoľte hĺbkový základný náter a v prípade nových povrchov zvoľte univerzálny základný náter.