Kúsok Škandinávie doma i na záhrade

Obyvatelia severu nie sú známi len svojimi hlbokými lesmi a rybolovom, ale taktiež pre svoj štýl bývania. Jednoduchý a čistý škandinávsky štýl je trendom na celom svete. Kto dnes doma nemá sivý nábytok alebo vintage komodu, akoby ani nebol. Práve preto je teraz pravá chvíľa priniesť si kus severu aj do svojho domova. A pretože Škandinávci neradi plytvajú, ani vy nemusíte kupovať nové veci, stačí natierať!

Ako sa bavia na severe

Severania presadzujú minimalizmus a jednoduchosť. Nedajú dopustiť taktiež na svoje pohodlie a čistotu. Do svojich domovov radi prinášajú kus prírody v podobe dekorácii z kameňa, skla, vlny, kože alebo dreva a nový život doprajú aj retro kúskom. Dlhé noci a dni bez slnka si spríjemňujú svetlými farbami – bielou, béžovou alebo svetlo sivou. Dokonca je vedecky dokázané, že sivá farba na nás pôsobí nekonfliktným a upokojujúcim dojmom.

11 odtieňov sivej

Radi by ste doma mali moderný sivý stôl, kuchynské stoličky alebo skriňu, ale nechce sa vám nakupovať nový nábytok? Vďaka 11 sivým odtieňom lazúr na drevo značky Balakryl nemusíte, a dokonca ušetríte! Sivá farba sa ľahko kombinuje s pastelovými či výraznými farebnými doplnkami – napríklad so žltými vankúšmi alebo červenými kvetináčmi. Lazúry môžete využiť nielen vnútri domova, ale aj pri premenne svojej záhrady.

Inšpirácie pre rodičov

Našli ste doma starú, ale napriek tomu krásnu komodu alebo truhlicu po babičke? Urobte si z nej krásny kúsok do spálne alebo detskej izby.

Ako na to…?

  1. Truhlicu očistite od prachu, vosku i mastnoty, po toľkých rokoch to asi bude potrebné. Pomocou brusnej hubky ju zbavte starých náterov (pri storočných krycích farbách pomôže jedine elektrická brúska), dokiaľ sa nedostanete na pôvodné drevo.
  2. Na hrubé drevo hrubú lazúru! Pripravte si štetec (odporúčame plochý sa syntetickými vláknami, napr. ProGold Profi) a lazúru Balakryl Telux. Premiešajte ju, ale nerieďte, vodu už má v sebe.
  3. Do plechovky namáčajte len okraj štetca a natierajte vždy v smere vlákien alebo rastu dreva. Teraz si môžete odskočiť a po 2 hodinách nezabudnite na druhú vrstvu.
  4. Pomocou lazúr, ktoré majú atest na detské hračky, môžete ľahko zladiť i ďalšie vybavenie detskej izby.
  5. S rovnakou lazúrou natrite pokojne aj novou záhradnú hojdačku. Nové drevo nemusíte ani brúsiť a deti si môžu hojdačku natrieť pokojne samé.

Odborník radí

Lazúry sú určené pre nátery všetkých druhov tvrdého či mäkkého dreva v interiéri aj exteriéri. Nehodí sa len na drevo z červeného smreka, ktoré obsahuje živicu a samo časom zosivie. Aby ste zachovali kresbu dreva, siahnite po tenkovrstvej lazúre Dixol. Pokiaľ naopak chcete vytvoriť jemný vode odpudivý film a drevo chrániť i pred UV žiarením na niekoľko rokov, zvoľte hrubovrstvý Telux.

Pre domácich majstrov aj záhradkárov

Sivé lazúry nie sú iba trendy, ale sú aj funkčné. Takže s nimi môžete bez problémov oživiť plot, záhradný nábytok alebo domček pre domácich majstrov!

Ako na to…?

  1. Záhradný domček z nového dreva najprv ošetrite kvalitným napúšťadlom (napr. Balakryl Napúšťadlo), nech si poistíte, že sa vám doňho nepustí hmyz ani huby.
  2. Potom mu doprajte 2 nátery s odstupom aspoň 2 hodín. Na nové drevo si vystačíte s tenkovrstvou lazúrou Balakryl Dixol, ktorá sa vsiakne do dreva a ľahko ho zafarbí.
  3. Tu sa budú kvetiny presadzovať jedna radosť! Do záhradného domčeka sa dajú schovať i veci pred deťmi alebo sa tam môžete aj vy na chvíľku schovať a relaxovať.