Je čas na údržbu plota

Plánujete skrášliť okolie svojho domu? Potom určite nezabudnite na oplotenie! Oplotenie okolo domu je zvyčajne to prvé, čo všetci návštevníci vidia. Nenechajte sa teda zbytočne zahanbiť. Nemusíte svoj starý plot nahrádzať novým, stačí ho len zrenovovať. Plotové dosky aj kovová vstupná brána si zaslúžia nový ochranný náter.

Začnite so vstupnou bránou

Cez vstupnú bránu denne prechádza veľa ľudí. Ak teda nechcete, aby poškriabaná a hrdzavá brána pôsobila rovnakým dojmom ako váš dom, dajte jej nový náter. Začnite tým, že bránu poriadne vyčistíte. Len dobre pripravený povrch totiž zaručí, že farba dobre priľne a poskytne plotu najdlhšiu ochranu.

Ako to urobiť…?

 1. Najprv odstráňte nepriľnavý náter, odlupujúce sa vrstvy a akékoľvek stopy hrdze z kovových častí plota pomocou oceľovej kefy.
 2. Potom je potrebné povrch dôkladne očistiť, odmastiť a umyť. Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite odmasťovací prostriedok.
 3. Aby kovová brána vyzerala čo najdlhšie ako nová, natrite ju najprv základnou antikoróznou farbou Balakryl Antikor, ktorá dokonale priľne ku kovu a chráni ho pred koróziou. Pred použitím farbu dobre premiešajte a naneste ju v 2 vrstvách s odstupom 6 hodín. Po zaschnutí antikoróznej vrstvy naneste vrchný náter opäť v 2 vrstvách. Alternatívne môžete použiť aj Balakryl Metal 2v1, ktorý kombinuje vlastnosti základného a vrchného náteru.
 4. A kým vrchný náter na kovovej bráne zaschne, pustite sa do renovácie dreveného plota.

Ako renovovať drevený plot

Pri výbere vrchného náteru pre váš drevený plot najprv zvážte, či chcete zachovať jeho prirodzený vzhľad, alebo ho oživiť farebnou farbou, ktorá bude ladiť napríklad s fasádou vášho domu alebo záhradným zariadením.

My sme sa rozhodli pre oboje. Na vnútornú stranu plota sme nanesli tenkovrstvový náter Balakryl Dixol (odtieň orech), ktorý zvýrazňuje kresbu dreva, dodáva mu ľahký farebný nádych a chráni ho pred prenikaním vody a UV žiarením. Z vonkajšej strany sme plotu dodali hravý vzhľad farbami Balakryl UNI v podobe farebných pasteliek.

Ako na to…?

 1. Aj drevené plotové dosky treba najprv poriadne očistiť. Ich povrch musí byť suchý, hladký a zbavený starých nepriľnavých náterov, mastnoty a živice. Drevo prebrúste brúsnym papierom alebo brúsnou hubko.
 2. Potom povrch dreva zbavte prachu brúsením.
 3. Ak chcete, aby niektoré časti plotu zostali nenatreté (v našom prípade špičky pasteliek), zakryte ich maskovacou páskou.
 4. Ak ste starý náter odstránili až na pôvodné drevo, najprv na plotové dosky naneste fungicídny rozpúšťací prípravok Balakryl, ktorý sa vsiakne hlboko do dreva a ochráni ho pred hmyzom, hubami, plesňami a hnilobou. Naneste ho v 2 vrstvách pozdĺž štruktúry dreva.
 5. Pripravte si plochý štetec so zmesou syntetických a prírodných štetín. Neriedený tenkovrstvový lak Dixol dôkladne premiešajte a naneste ho v 2 vrstvách s odstupom 1-2 hodín v smere vlákien dreva. Do laku ponorte vždy len špičku štetca, aby vám pri natieraní nestekala farba po ruke. Medzi jednotlivými vrstvami odporúčame lak prebrúsiť jemným brúsnym papierom.
 6. Ak ste sa rozhodli pre univerzálny vrchný náter Balakryl UNI, natrite plot v 2-3 vrstvách s odstupom 4-6 hodín. Bezprostredne po nanesení farby opatrne odlepte maskovaciu pásku. S jej odstránením nečakajte, kým farba úplne zaschne, aby sa farba neodlúpila spolu s páskou.
 7. Zaručujeme vám, že tento plot vám budú závidieť všetci susedia v susedstve!

Odborné rady

Balakryl UNI rýchlo schne, dobre sa rozotiera a dodáva drevu hladký matný povrch. Dobre odoláva poveternostným vplyvom, a keďže je schválený pre detské hračky a styk s potravinami, môžete ním natrieť takmer akýkoľvek typ povrchu.