Ako si zvelebiť záhradu

Taktiež trávite radi takmer celý rok na záhrade? Pokiaľ potrebujú vaše záhradné doplnky alebo nábytok na terase nový náter, nezabudnite si predtým ich povrchy riadne pripraviť. A to platí pre všetky materiály – nech už ste sa rozhodli natrieť drevené posedenie, kovovú bránku alebo plastové hračky!

Príprava terasy na spoločné stretnutia

Skôr ako prepukne sezóna grilovania a „garden party“, skontrolujte, či váš drevený záhradný nábytok nepotrebuje trochu skrášliť. Nezáleží, či sa rozhodnete ochrániť drevo pred nepriaznivými vplyvmi počasia, zdôrazniť jeho kresbu alebo mu dopriať novú farbu. Vo všetkých prípadoch musíte drevo na blížiacu sa premenu náležite pripraviť.

Ako na to…?

 1. Ako už dobre viete, pretože ste profíci, povrch musí byť vždy suchý, čistý a hladký. Drevo je taktiež potrebné zbaviť prachu, mastnoty a obrúsiť od všetkých predchádzajúcich náterov. Keď sa do brúsenia zapojí celá rodina, ani sa u toho moc nezapotíte.
 2. Pokiaľ budete renovovať starý nábytok, obrúste ho až na zdravé drevo. Alebo si práci zjednodušte s čističom na zájdené drevo Bondex Renovation. Čistič naneste štetcom a nechajte ho 10 minút pôsobiť. Potom drevo vydrhnete oceľovou kefou v smere vlákien a opláchnite ho vodou.
 3. Nezabudnite použiť impregnáciu, a to aj na nové neošetrené drevo. Inak ho čoskoro objaví hmyz, huby a lišajníky! Skvele vám poslúži Balakryl Napúšťadlo, ktoré je bezfarebné a vsiakne sa hlboko do dreva. Napúšťadlo natierajte po smere vlákien vo 2 vrstvách a nechte ho celkom zaschnúť.
 4. Teraz už prichádza rad na vrchný náter. Milovníci prírodného dreva múžu podtrhnúť jeho vzhľad pomoČou tenkovrstvé lazúry. Priaznivci pestrých odtieňov si vyberú zo širokej škály farieb Balakryl UNI. Čo hovoríte napríklad na ohnivo hrdzavú (odtieň S 2075-Y70R)?
 5. Keď všetky vrstvy vrchného náteru zaschnú, môžete začať nosiť na stôl. A viete, ako sa hovorí – dôvod k oslave sa vždy nejaký nájde!

Odborník radí

Staré a nesúdržné nátery pred renováciou vždy odstráňte. Na väčšie rovné plochy s hrubou vrstvou krycej farby vezmite elektrickú brúsku, menšie a kratšie plochy radšej očistite pomocou brúsnej hubky, drôtenej kefy alebo škrabky. Na ťažko dostupné miesta môžete použiť taktiež oceľovú vlnu.

Ešte nepatrí do starého železa

Stará láska nehrdzavie – zato vstupná bránka alebo kovové zábradlie vám bez dostatočnej ochrany zhrdzavie veľmi skoro. Našťastie ešte existujú spôsoby, ako sa hrdzi zbaviť a predchádzať jej, aby ste svoje obľúbené kovové záhradné doplnky nemuseli poslať do starého železa.

Ako na to…?

 1. Z kovových predmetov odstráňte hrdzu pomocou drôtenej kefy alebo brusného papiera. Na väčšej ploche môžete použiť elektrickú brúsku alebo vysokotlakový čistič. Potom kov zbavte starých náterov, nečistôt a mastnoty.
 2. Očistený a suchý povrch natrite antikoróznym náterom Balakryl Antikor. Predlžíte tím jeho životnosť a predídete zhrdzaveniu. Náter naneste v 1–2 vrstvách, medzi nimi nechajte 6hodinový odstup.
 3. Na vrchnú vrstvu použite farbu Balakryl UNI alebo jednošichtovku Balakryl Kov 2v1.
 4. Deti určite ocenia, Keď im na záhrade vyrobíte ich súkromné ihrisko s kovovou preliezačkou a hojdačkou! Ako na to, sa dozviete na blogu Balakrylu.

Aj plast sa dá natrieť

Na terase je prestrené, vstupnou bráničkou už si pred návštevou hanbu taktiež neurobíme. Ale nezabudnite na plastové doplnky. Aj tie si zaslúžia starostlivosť. Plastové stoličky, kvetináče či hračky na detskom pieskovisku sú neustále vystavované slnečným lúčom a čoskoro vyblednú. Môžete ich vymeniť za nové, ale nezaťažujte zbytočne prírodu. Dejte im radšej nový náter.

Ako na to…?

 1. Plastový predmet zdrsnite brusným papierom alebo hubkou, aby na nej farba lepšie priľnula. Povrch očistite od prachu, odmastite a opláchnite čistou vodou.
 2. Teraz sa môžete pustiť do natierania sa špeciálnou farbou Balakryl Plasty. Dobre priľne, dodá plastu hladký povrch a ochráni ho pred nepriaznivým počasím. Môžete ju použiť ako základovú aj kryciu farbu.
 3. Na finálny náter použite rýchlo schnúce farby Balakryl UNI, ktoré si môžete nechať natónovať až do 20 000 odtieňov podľa vašej fantázie!
 4. Univorzálními krycími farbami Balakryl môžete natřít nelen plastový nábytek na záhrade, ale i doplňky v domácnosti. Farby mají navíc atest na dětské hračky a pre styk s potravinami.

Odborník radí

Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, najskôr si zistite, aký druh plastu budete natierať (PVC, PP, PE, PS a pod). Pokiaľ sa jedná o plasty neurčitého zloženia, radšej priľnavosť náteru predtým vyskúšajte. Krycia farba sa nehodí pre natieranie polyetylénu, polypropylénu a teflónu.