Ako si vyrobiť obľúbenú hru cornhole

Plánujete stretnutie s rodinou, kolegami alebo priateľmi? Program každej spoločenskej udalosti si zaslúži oživenie netradičnou aktivitou. Môžete napríklad usporiadať turnaj v cornhole – hre obľúbenej medzi deťmi aj dospelými v Amerike, ktorú si ľahko pripravíte aj doma!

Čo je to cornhole?

Cornhole je nenáročná hra pod holým nebom, ktorá spočíva v hádzaní kukuričných vrecúšok na pripravenú hraciu plochu. Obzvlášť populárna je však v USA. Stala sa neodmysliteľnou súčasťou všetkých spoločenských podujatí. V hre cornhole sa dokonca organizujú oficiálne turnaje a najlepší hráči môžu medzi sebou súťažiť na majstrovstvách sveta.

Zaručujeme vám, že pri hre cornhole zažijete veľa zábavy. Ideálne je hrať ho vonku na záhrade počas teplých dní. Ale ani zlé počasie vám nepokazí súťaž v hádzaní farebných vrecúšok – môžete ju ľahko preniesť do haly alebo telocvične. Hra oživí aj inak nudnú rodinnú oslavu, grilovačku, pracovné stretnutie alebo detskú narodeninovú párty. Ocenia ju aj všetci organizátori letných táborov alebo športových sústredení.
Pre deti aj dospelých

Pravidlá hry cornhole sú veľmi jednoduché. Môžu sa ho zúčastniť dvaja individuálni hráči aj celé tímy. Každý má k dispozícii 4 látkové vrecká vo farbe svojho tímu, ktoré sa naplnia kukuricou. Cieľom hry je hodiť tieto vrecká do otvoru vyrezaného v drevenej doske.

Dospelí hráči zasahujú dosku zvyčajne zo vzdialenosti 8 metrov. Začiatočníci, deti a starší ľudia môžu hádzať zo vzdialenosti 5 metrov. Vrecká hodené do výtvoru sa hodnotia 3 bodmi. Ak vaše vrecko zostane ležať na doske, získavate 1 bod. Ak dopadne mimo hracej plochy, nezískate žiadne body. Víťazom sa stáva hráč alebo tím, ktorý ako prvý nazbiera 21 bodov.

Hráči zvyčajne zasiahnu svoju vlastnú hraciu plochu. Ak však máte len jednu dosku, môžete sa v hádzaní striedať. Vďaka tomu je hra dynamickejšia. Môžete zablokovať spoluhráča šikovným hodom, pokúsiť sa zhodiť jeho vrecko z hracej dosky alebo využiť jeho hru na presunutie vlastného vrecka do diery.
Ako to urobiť?

Ľahko si môžete kúpiť hotovú súpravu na cornhole. Ak si ju však vyrobíte, môžete si drevenú dosku namaľovať, ako sa vám páči, a pridať do hry vlastný originálny dizajn.

Na výrobu hry cornhole budete potrebovať dosku z drevenej preglejky, ktorú si môžete kúpiť online alebo v hobby marketoch. Jej predpísané rozmery sú 120 x 60 cm. Ak doska nemá rovný povrch, obrúste ju brúskou. Na drobné nerovnosti postačí brúsna špongia.

Do dosky vyrežte otvor s priemerom 17 cm asi 20 cm od okraja. Potom k nej pripevnite drevený rám, ku ktorému na kratšej strane priskrutkujte nohy tak, aby doska stála v šikmej polohe s otvorom smerom nahor.

Najprv natrite celý povrch dosky bielou krycou farbou Balakryl UNI v dvoch vrstvách s odstupom najmenej 4 hodín. Po zaschnutí oboch vrstiev môžete popustiť uzdu svojej fantázii a namaľovať dosku farebne. Potom nechajte farbu dôkladne zaschnúť.

Teraz už zostáva len ušiť látkové vrecká s rozmermi 15 x 15 cm v dvoch farbách. Pred šitím vrecúšok ich naplňte sušenými kukuričnými zrnami. Ako alternatívnu náplň môžete použiť aj piesok. A hra sa môže začať!