Ako si užiť materskú dovolenku

ako-si-uzit-matersku-dovolenku

Život na materskej či rodičovskej dovolenke je tak trochu beh na dlhé trate. Človek sa ráno zobudí a ak práve nebeží rýchlo k postieľke, ešte v posteli začne premýšľať nad tým, čo všetko dnes musí stihnúť, vybaviť, obehať a zorganizovať tak, aby mu zostal aj nejaký ten čas na rutinné domáce práce a zábavu s deťmi.

Tu je zhrnutie niekoľkých tipov, vďaka ktorým sa podarí zvládať starostlivosť o deti a zároveň aj o seba o niečo ľahšie.

Materská dovolenka

Materská dovolenka je pre matky výnimočným obdobím, počas ktorého sa môžu zblížiť so svojím novým dieťaťom a spoznať ho počas prvých mesiacov života.

Môže to byť aj čas stresu a vyčerpania, keď nové matky žonglujú s požiadavkami starostlivosti o svoje dieťa a zároveň sa snažia postarať sa o seba.

Zosúladenie starostlivosti o seba a o deti počas materskej dovolenky je nevyhnutné, aby sa matke aj dieťaťu dostalo starostlivosti, ktorú potrebujú a ktorú si zaslúžia. Pomôcť so starostlivosťou o dieťa i matku môže otec čerpaním otcovskej dovolenky.

Ako balansovať starostlivosť o deti so starostlivosťou o seba?

Prvým krokom pri hľadaní rovnováhy medzi starostlivosťou o deti a starostlivosťou o seba počas materskej dovolenky je stanovenie realistických očakávaní.

Môže byť ťažké prispôsobiť sa novým požiadavkám materstva a môže trvať určitý čas, kým si matka zvykne na starostlivosť o seba aj o dieťa. Netreba sa snažiť robiť príliš veľa naraz, namiesto toho sa treba sústrediť len na jednu úlohu.

Ďalej by matky mali dbať na dostatočný odpočinok. Dostatok spánku v tomto období je dôležitý pre fyzické aj duševné zdravie. Ak je to možné, matky by sa mali snažiť zdriemnuť si, keď si zdriemne dieťa, a robiť si prestávky, keď sa dá. Netreba zabúdať ani na kvalitnú stravu, bohatú na kyselinu listovú.

Dôležité je tiež starať sa o vlastné potreby a nestavať sa na druhú koľaj za svoje dieťa. Netreba zabúdať nájsť si čas pre seba, napríklad čítať knihu, ísť na prechádzku, spraviť si čas na jednoduchý účes alebo pozerať film. Napríklad triller filmy alebo napínavé krimi sa dnes tešia veľkej obľube. Hlboký emocionálny zážitok, a zároveň podpora domácej produkcie prinesie sledovanie najlepších slovenských filmov.

Ďalším spôsobom, ako zladiť starostlivosť o deti a starostlivosť o seba počas materskej dovolenky, je požiadať o pomoc. Je v poriadku, ak si toto obdobie vyžaduje pomoc od priateľov a rodiny.

Či už je to kamarátka alebo člen rodiny netreba sa báť požiadať o pomoc. Rovnako ako v prípade ak niekto dlhodobo ošetruje člena rodiny.

Nakoniec by čerstvé mamičky mali byť v kontakte s ostatnými mamičkami. Spojenie s inými matkami môže byť skvelým spôsobom, ako sa podeliť o svoje skúsenosti, získať podporu a rady.

Vyhľadať online skupiny alebo stretnutia pre nové mamičky v okolí je taktiež skvelý nápad.

Starostlivosť o deti a starostlivosť o seba počas materskej dovolenky môže byť náročná úloha. Po stanovení realistických očakávaní a dostatočnom oddychu sa mamičke aj dieťaťu dostane potrebnej starostlivosti.

Plánovanie je alfou a omegou

Ani ten najdokonalejší manažér nebude dokonalý, ak si správne nezmanažuje svoj čas. Mnohí odporúčajú písať si všetky aktivity na celý deň či týždeň do klasického diára.

Tí, ktorí radi využívajú technológie, si môžu všetko zapisovať do mobilov či tabletov, ktoré dokážu na konkrétny termín napríklad aj vopred upozorniť.

Takto bude všetko vopred naplánované a predíde sa vzniku stresových situácií. Každý večer pred spaním si možno pozrieť najbližšie povinnosti na ďalší deň a prípadne doplniť všetko potrebné.

Nemusíte si dopredu plánovať čas aj na nákup základných vecí do domácnosti, ako sú potraviny, kozmetika pre deti, či potreby pre domácich miláčikov, pretože všetko môžete vyriešiť online, z pohodlia domova, cez webovú stránku edelia.sk. Aj potreby pre deti je dobré vyriešiť z pohodlia domova napríklad nákupom na Mama a ja.

Zapojiť do hry každého

A nie len do hry. Poprosiť o pomoc najbližších by malo byť do istej miery prirodzené. Či už ide o babičky alebo súrodencov a tety. Na nezaplatenie je aj pomoc od kamarátky. Pre oteckov by to mala byť samozrejmosť.

Okrem toho, že partner pomôže, vybuduje si s deťmi aj o to lepší vzťah. Rovnako prirodzené by malo byť aj jeho zapojenie do domácich prác.

Materská dovolenka nie je predsa žiadna dovolenka a žena sa nestáva slúžkou. Malo by to byť vyvážené, aby boli spokojné a šťastné všetky strany.

Do niektorých aktivít sa dajú zapojiť dokonca aj deti. Tie malé majú napríklad pri upratovaní veľkú radosť a cítia sa pritom dôležito a poctene. Sem-tam trvá síce upratovanie s deťmi dlhšie, ale ten spoločný čas stojí aj za to.

Chvíľa pre seba je na nezaplatenie

Väčšinou platí jednoduché pravidlo. Dieťa je v pohode, ak je matka v pohode. Preto netreba zabúdať ani na čas venovaný sebe. Akonáhle je ľudské telo vyčerpané, prichádza zlá nálada a podráždenosť. A to predsa deťom nemôže nikto urobiť.

Čas pre seba sa dá nájsť, napríklad kým je drobec vonku s babkou. V žiadnom prípade sa vtedy netreba púšťať do upratovania, prania, žehlenia, ale tento vzácny čas treba využiť na svoj oddych.

Môže to byť návšteva kina, kozmetičky, cvičenie v legínach Alo Yoga, káva s kamarátkami alebo len obyčajný bylinkový kúpeľ. Ten je väčšinou na nezaplatenie. Potom netreba zabudnúť ani na partnera a spolu s ním sa pokúsiť vyhradiť si čas a venovať sa len jeden druhému.

Spoliehať sa sama na seba

Nie vždy je tu niekto, na koho sa dá spoľahnúť. Preto je najlepšie mať všetko pod kontrolou a myslieť takpovediac dva kroky vpred. Nestane sa potom to, že bude nutné zachraňovať akútne situácie.

Mať základný prehľad o všetkom, čo sa práve deje alebo chystá, dokáže často predísť zbytočnému sklamaniu, ak práve niečo nie je podľa predstáv a plánov.

V každodennom živote to znamená byť pripravená na denný režim svojho dieťatka a konať skôr, ako nastane pohroma v podobe plaču a vzdoru. Najedené a vyspaté dieťa je zvyčajne pokojné dieťa.

Vždy je dobré a vyplatí sa mať po ruke niečo na zahryznutie a vodu, ak sa obed nepodáva v pravidelnom čase. je dôležité pripraviť dieťa na spánok vždy skôr, ako začne byť príliš mrzuté. Podľa jeho režimu si treba plánovať napríklad návštevy lekára s čím súvisí tiež priepustka k lekárovi a pod.

Pri deťoch cca od 1,5 roka bývajú nepríjemné odchody z miest, kde im je dobre. V tomto prípade môže pomôcť v predstihu deti upozorniť na odchod a nerobiť to naraz a nasilu.

Pri nakupovaní zaberá stanovanie pravidiel. Vhodné je napríklad dovoliť deťom vybrať si 1 maličkosť a nič viac. Veľké a drahšie veci sa kupujú na narodeniny a Vianoce.

Nepôjde to všetko hladko na prvýkrát, ale po čase to deti pochopia a nakupovať sa bude bez plaču a vreskotu.

Inšpirovať sa

Možno sa dajú robiť veci jednoduchšie. A možno príprava príkrmov nie je až tak zložitý proces. Možno sa dá skĺbiť život matky a aktívne športovanie dokopy.

Na všetko je niekde aspoň malý manuál. Teraz je doba, keď stačí do googlu zadať hocičo a hneď vyskočí niekoľko výsledkov hľadania.

Dobrou inšpiráciou môže byť napríklad youtube, kde je mnoho videí o tom, ako sa o deti starajú iné matky. Návody, rady, triky, tipy – nájde sa tam jednoducho všetko.

Rady na nezaplatenie často poskytnú práve vlastné kamarátky, maminy, babky, sestry a všetci, ktorých sa daná problematika práve dotýka.

Rady a postrehy, ako si zjednodušiť domáce práce:

  • nehanbiť sa zaplatiť za výpomoc v domácnosti
  • občas si jedlo objednať alebo navštíviť reštauráciu
  • využiť moderných pomocníkov v domácnosti, ako je sušička prádla, umývačka riadu, robotický vysávač, okenný čistič, podlahový čistič 2 v 1
  • otvorené poličky vymeniť za vstavané skrine
  • hračky roztriediť do priesvitných uzatváracích dóz a naučiť to po hraní robiť aj deti od útleho veku
  • zredukovať množstvo plôch, z ktorých treba utierať prach
  • zbaviť sa nepotrebných alebo poškodených vecí
  • nechodiť bosý, ale nosiť pohodlnú obuv, napr. Adidas šľapky

Ako sa postarať o dieťa a zároveň zvládnuť všetky domáce práce?

Pre novú mamičku môže byť náročné nájsť rovnováhu medzi starostlivosťou o dieťa a starostlivosťou o domácnosť počas materskej dovolenky.

Pri toľkých nárokoch na čas a energiu je dôležité vytvoriť si určitý režim. Tu je niekoľko tipov, ako udržať zdravú rovnováhu medzi starostlivosťou o dieťatko a starostlivosťou o domácnosť počas materskej dovolenky.

1. Stanoviť si priority úloh: Na materskej dovolenke môže byť ťažké zvládnuť všetky úlohy na zozname úloh. Aby sa všetko dalo stihnúť, je dôležité určiť si priority úloh.

Na prvé miesto je dôležité postaviť potreby svojho dieťaťa, napríklad čas kŕmenia a prebaľovania. Potom sa možno sústrediť na domáce práce a iné povinnosti.

2. Delegovať úlohy: Netreba sa báť požiadať o pomoc počas materskej dovolenky. Či už je to partner, rodina alebo priatelia, môže byť užitočné delegovať niektoré svoje úlohy na iných.

Požiadať o pomoc pri praní, príprave jedla alebo dokonca len o niekoľkohodinové stráženie detí je dôležité na oddych mamičky alebo dobehnutie niektorých jej vlastných úloh.

3. Nájsť si čas pre seba: Starostlivosť o seba je pre novopečené mamičky dôležitá. Aj pár minút denne stanovených na oddych je na nezaplatenie. Prechádzka, prečítanie knihy, zdriemnutie si, zisťovanie ako naučiť dieťa plynule čítať alebo si len tak sadnúť a relaxovať – to všetko sú skvelé formy oddychu. Niektoré mamičky popri materskej študujú na vysokej škole formou externého štúdia. Práve takéto vyťažené mamičky potrebujú o to viac času pre seba.

Prestávky počas dňa pomôžu udržať si energiu a sústrediť sa na starostlivosť o dieťatko a domácnosť.

4. Neprepínať sa: Materská dovolenka je časom, kedy si možno užívať dieťa a rodinu. Netreba vytvárať na seba príliš veľký tlak, neponáhľať sa a nezabudnúť, že je v poriadku niektoré veci nechať odísť.

Materská dovolenka môže byť náročným obdobím na zvládnutie všetkých povinností. S určitým plánovaním a malou pomocou je však možné nájsť rovnováhu medzi starostlivosťou o dieťa a starostlivosťou o domácnosť.

Aj nastolenú pohodu môže narušiť detská choroba ako šarlach vyrážky či iné bežné detské ochorenia. Treba si však zachovať svoj pokoj a prekonať aj náročnejšie obdobia.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang