Ako renovovať staré drevené okno

Ak máte doma staré drevené okná, určite budete súhlasiť, že sú nezameniteľnou súčasťou domu a dotvárajú jeho celkový vzhľad. Časom, vplyvom počasia a mechanického opotrebovania však strácajú svoju krásu a funkčnosť. Ak sa však o ne budete riadne starať, nemusíte ich hneď vymieňať, čo je aj pomerne nákladné. Poradíme vám, ako renovovať okenné výplne a akými farbami ich natrieť.

Okná pravidelne natierajte

Drevo je prírodný materiál, takže časom mení svoje vlastnosti. Rovnako ako napríklad ľudská pokožka. Preto sa pri jeho starnutí nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Kým svoju pokožku musíte mazať každý deň, povrch okenných rámov stačí natrieť špeciálnym balzamom raz ročne. Tento balzam zacelí drobné mikrotrhliny, aby do nich časom neprenikala voda a farba vydržala dlhšie.

Zbytočne neodkladajte renováciu

Skôr ako sa pôvodný náter začne odlupovať, je ideálne dať oknám nový náter. Pýtate sa, ako často by ste mali okná prelakovať? To závisí od typu dreva a kvality farby, od toho, v akom podnebí sa dom nachádza a či ide o exteriérové alebo interiérové nátery.

Renováciu okien sa však rozhodne neoplatí odkladať. V ideálnom prípade by sa mala uskutočniť v čo najpriaznivejšom počasí. Okno je totiž potrebné vybrať z rámu. Odporúčame renováciu vonku na záhrade, kde nie ste obmedzení priestorom a následné upratovanie si môžete ešte viac uľahčiť.

Ako to urobiť…?

  1. Najskôr si okno dôkladne pripravte. Najprv odstráňte kovanie z okenného rámu.
  2. Suchý a odmastený povrch dreva prebrúste brúsnou hubkou alebo brúsnym papierom (zrnitosť 60-100) až na úroveň pôvodného dreva. Na odstránenie starého nepriľnavého náteru môžete použiť aj teplovzdušnú pištoľ.
  3. Očistite okenný rám od prachu a nečistôt.
  4. Sklo okolo okenného rámu zakryte maskovacou páskou, aby ste zabránili jeho znečisteniu počas natierania. Pri nanášaní farby musí farba vyplniť škáry medzi zasklením a drevenou časťou. Preto pásku prilepte na sklo približne 2 – 3 mm od okraja rámu. Ak v dreve nájdete trhliny alebo nerovnosti, vyplňte ich akrylovým tmelom, nechajte ho vytvrdnúť a potom ho zľahka prebrúste.
  5. Ak ste odstránili starý náter až na pôvodné drevo, použite najprv rozpúšťadlo Balakryl. Ten sa vsiakne hlboko do dreva a ochráni ho pred hmyzom, hubami, plesňami a hnilobou. Naneste ochranný prostriedok na drevo v 2 vrstvách a nechajte ho zaschnúť. Natretý povrch je pripravený na základnú farbu a nebude sa brúsiť.
  6. Nezabudnite na kovové časti okna! Závesy a kovanie obrúste drôtenou kefou, aby ste odstránili hrdzu a starý náter. Potom obrúsené miesta umyte a nechajte vyschnúť. Potom ich natrite 2 vrstvami antikoróznej farby Balakryl Antikor. Alebo použite Balakryl Metal 2v1 s jedným štetcom. V opačnom prípade môže dôjsť k zhoršeniu manipulácie s oknom.
  7. Na povrch okenného rámu naneste 1 vrstvu základnej farby Balakryl Base pomocou plochého štetca zo zmesi syntetických a prírodných štetín v smere vlákien dreva. Na ťažšie prístupné miesta môžete použiť „zapanty“ alebo „rohový“ štetec.
  8. Nechajte základný náter schnúť 4 hodiny a potom povrch zľahka prebrúste a naneste vrchný náter Balakryl Okná a dvere. Ten naneste v 2 vrstvách s odstupom najmenej 12 hodín. Ako vrchný náter môžete použiť aj univerzálne krycie farby Balakryl UNI, ktoré sú dostupné v lesklom, pololesklom a matnom vyhotovení a môžete si ich vybrať až z 20 000 farieb.
  9. Okamžite po nanesení farby opatrne odstráňte maskovaciu pásku – nečakajte, kým farba úplne zaschne, aby sa zabránilo odlupovaniu farby spolu s páskou.

Ak budete oknám pravidelne dávať čerstvý náter, budú ešte dlho ozdobou vášho domova.

Odborné rady

Základný náter Balakryl na vodnej báze vyplní všetky drobné praskliny a nerovnosti v dreve. Má vynikajúcu kryciu schopnosť, rýchlo schne a možno ho použiť aj na nátery detských hračiek a nábytku. Okrem toho vytvára hladký povrch ideálny na nanášanie Balakryl vrchného náteru na okná a dvere, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, odpudzuje vodu a neodlupuje sa ani pri vyšších teplotách.